Logo strony
Skontaktuj się z nami!
Logo strony
Szaflarska 89A, 34-400 Nowy Targ
Pon. - Pt. 09:00 - 20:00
Sb. 09:00 - 16:00
Stomatologia zachowawcza Nowy Targ, Zakopane

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza dotyczy usług związanych z higieną jamy ustnej. Do zabiegów związanych ze stomatologią zachowawczą należą: leczenie ubytków czyli profilaktyka próchnicy. Głównym celem zabiegów profilaktycznych jest eliminacja próchnicy, która następuje dzięki usunięciu kamienia nazębnego. Do zabiegów profilaktycznych zaliczyć można: badania kontrolne jamy ustnej i zębów, piaskowanie, skaling, polerowanie, lapisowanie zębów u dzieci, lakierowanie, redukcja i usuwanie nadwrażliwości oraz krwawienia dziąseł, czyszczenie zębów z płytki nazębnej. Skorzystaj z naszych usług – stomatologia Nowy Targ – klinika Dental Protect.

Zabiegi stomatologiczne

Dział stomatologii zachowawczej skupia się również na zabiegach dotyczących leczenia ubytków zębowych powstających na skutek próchnicy. Wśród nich można wymienić:

1. leczenie próchnicy zębów,

2. leczenie pourazowych zębów,

3. wypełnianie ubytków,

4. odbudowy koron zębowych.

Badania diagnostyczne

Do diagnostycznych badań stomatologicznych zalicza się dokładny wywiad i ocenę stanu uzębienia przez lekarza. Prawidłowa diagnostyka jest możliwa dzięki obejrzeniu przez lekarza zdjęcia pantomograficznego (które można wykonać w naszej placówce w Nowym Targu). Często wykonanie zdjęcia zębów jest konieczne, ponieważ pozwala na obserwację zmian niewidocznych gołym okiem. Zdjęcie pantomograficzne wskazuje również zasięg zmian próchnicowych, co jest szczególnie ważne przy kwalifikacji do leczenia kanałowego.

Uzupełnienie diagnostyki zdjęć jest możliwe dzięki zastosowaniu mikroskopu lub kamery wewnątrzustnej, które posiadamy w naszej klinice. Dzięki mikroskopowi lekarz wykrywa najmniejsze zmiany. Natomiast kamera wewnątrzustna sprawdza się w diagnostyce próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych.

Ponadto dentysta może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub badania USG w celu postawienia poprawnej diagnozy.

Próchnica

Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną tkanek zębów. Jej głównym źródłem są bakterie L. acidophilus oraz paciorkowce. Bakterie te inicjują proces powstawania próchnicy przez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów.

Dodatkowo bakterie próchnicowe powodują powstawanie płytki nazębnej. Podstawą metabolizmu bakterii są cukry, które znajdują się w różnych pokarmach. Warto zwrócić uwagę na to, że cukry które występują naturalnie w pokarmach mają mniejszy wpływ na rozwój próchnicy.

Próchnica dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Jej skuteczne zapobieganie i leczenie nie jest skomplikowane w początkowym stadium. Zaawansowana próchnica jest często przyczyną poważnych problemów (ropni, zgorzeli czy zapalenia okostnej).

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy jest zależne od jej zaawansowania. W celu wyleczenia początkowej fazy próchnicy stosuje się preparaty z wysoką zawartością fluoru w postaci lakieru lub żelu. Środki te zapobiegają rozwojowi próchnicy i pomagają odbudować uszkodzone miejsca.

Interesującą metodą jest zastosowanie ozonu. Jego zastosowanie spowalnia rozwój próchnicy. Zabieg ten jest krótki i bezbolesny. Zaawansowane stadia próchnicy usuwane są wiertłem lub laserem, po czym następuje uzupełnienie ubytku wypełnieniem. Jeżeli próchnica dociera do miazgi zęba to jedyną szansą na uratowanie zęba jest leczenie kanałowe.

Jak przeciwdziałać próchnicy?

Istotnym aspektem jest tutaj zdrowa dieta, która ogranicza spożycie cukrów i węglowodanów. Również ważnymi punktami dbania o zdrowie są: codzienna higiena jamy ustnej oraz cykliczne szczotkowanie zębów.

Skontaktuj się z nami

Konsultacje dentystyczne: stomatologia Nowy Targ – klinika Dental Protect (ul. Szaflarska 89A). Zadzwoń: 793 373 494

Stomatologia zachowawcza
Wypełnienie
250-350 zł
Wypełnienie zęba mlecznego
150 zł
Dewitalizacja
150 zł
Lakowanie
100 zł
Higienizacja
250 zł
Wybielanie gabinetowe
1000 zł
Wybielanie bankietowe + higienizacja
500 zł
Wybielanie nakładkowe
800 zł
Wybielanie łączone (gabinetowe+nakładkowe)
1400 zł
Nasz zespół