Logo strony
Skontaktuj się z nami!
Logo strony
Szaflarska 89A, 34-400 Nowy Targ
Pon. - Pt. 09:00 - 20:00
Sb. 09:00 - 16:00
ortodonta nowy targ zakopane

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się korygowaniem złego ustawienia zębów oraz szczęk. Zęby, które nie są poprawnie ustawione narażone są na próchnicę i choroby przyzębia. Ponadto obciążają mięśnie żwacze, co może powodować np. bóle głowy. Również krzywe zęby mogą mieć niekorzystny wpływ na wygląd. Skorzystaj z naszych usług – ortodonta Nowy Targ, Zakopane – klinika Dental Protect.

Przyczyny wad zgryzu

Podstawową przyczyną wad zgryzu jest genetyka, niektóre wady są dziedziczne. Na wady zgryzu mają również choroby przebyte przez matkę podczas ciąży.

Ryzyko powstawania wad zgryzu jest zwiększone przez:

1. bruksizm (zgrzytanie zębami),

2. oddychanie przez usta,

3. gryzienie różnego rodzaju przedmiotów przez dziecko,

4. nieprawidłowe karmienie dziecka,

5. ssanie warg, wadliwe smoczki.

Podział wad zgryzu

Wady zgryzu dzieli się ze względu na ich kierunek, w którym się rozwijają.

Wady poprzeczne (zgryz krzyżowy) – to nieprawidłowe zachodzenie uzębienia. Zwykle zęby dolne przykrywają górne (przesunięcie szczęki w prawo lub w lewo). Wada ta może doprowadzić do powstawania wad wymowy. Powoduje ona również problemy z żuciem, wywołuje uszkodzenia błony śluzowej. Głównymi objawami takiej wady są: zapadnięta górna warga, utrudniony ruch żuchwy, asymetrie między jedynkami górnymi i dolnymi, asymetria warg.

Wady poprzeczne (zgryz przewieszony) – jest związany z wysunięciem zębów trzonowych lub przedtrzonowych do przodu. Zazwyczaj wada ta dotyczy całego uzębienia bocznego oraz pojedynczych zębów. W sytuacji gdy powierzchnie podniebienne bocznych zębów górnych stykają się to jest to zgryz przewieszony.

Wady pionowe (zgryz głęboki) – w tym przypadku zęby dolne są przykryte górnymi w min. 2/3. W skrajnych przypadkach zęby górne mogą się stykać z dziąsłami żuchwy. Prowadzi to do poważnych problemów periodontologicznych. Wada ta powoduje zmiany w wyglądzie twarzy i wady wymowy. Wpływa ona negatywnie na stan zębów i ich nadmierne ścieranie się, często wywołuje choroby dziąseł.

Wady pionowe (zgryz otwarty) – zęby górne i dolne nie stykają się. W wyniku tego powstaje przestrzeń między zębami. Wada ta powstaje we wczesnym dzieciństwie. Może ona prowadzić do problemów z jedzeniem oraz generować wady wymowy. Zdarza się, że praca języka jest zaburzona. Brak leczenia tej wady powoduje nieestetyczny wygląd twarzy na skutek obniżonego napięcia mięśni.

Wady pośrodkowe (tyłozgryz) – cechuje się cofnięciem żuchwy względem szczęki. Jest najczęściej występującą wadą w społeczeństwie.

Wady pośrodkowe (przodozgryz) – to najrzadziej występująca wada. Jej cechą jest wysunięcie części lub całego dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Wadę rozpoznaje się po wysunięciu do przodu brody lub dolnych warg. Pacjenci mają często problemy z mówieniem, jedzeniem oraz oddychaniem.

Pozostałe wady zębowe:

Stłoczenia zębowe pierwotne – wynikają z braku miejsca w łuku zębowym. Jest to spowodowane różnicą między rozmiarami kości szczęki i żuchwy, a wielkością zębów.

Stłoczenia zębowe wtórne – są spowodowanie przez utratę zębów mlecznych trzonowych, trzonowego lub kła. Wada ta jest nieestetyczna. Powoduje ona zaburzenie symetrii twarzy, a u dzieci może generować problemy z oddychaniem i połykaniem. Zdarza się, że stłoczone zęby sprawiają ból. Ponadto są one podatne na odkładanie się kamienia nazębnego.

Szparowatość – cechuje się zbyt dużą ilością miejsca w łukach zębowych dla zębów. Powstają nieestetyczne szpary ponieważ zęby nie stykają się ze sobą.

Leczenie ortodontyczne

Dzięki diagnostyce lekarz jest w stanie ocenić, czy pacjent ze swoją wadą nadaje się do leczenia ortodontycznego. Stomatolog przeprowadza wywiad medyczny, badania kliniczne, wykonuje odciski uzębienia i zdjęcia rentgenowskie, po czym kwalifikuje pacjenta do leczenia ortodontycznego.

Aparaty ortodontycze

Do aparatów stałych nalezą:

Klasyczne aparaty stałe – złożone z pierścieni, drutów i zamków. Pierścienie mocuje się wokół zębów, a zamki przykleja się do przedniej powierzchni zębów. Łuki utworzone z drutów przechodzą przez zamki i są przymocowane do pierścieni. Ich zaciśnięcie wywołuje nacisk na zęby, co prowadzi do właściwego ustawienia zębów. Zamki są zwykle regulowane raz na miesiąc. Leczenie ortodontyczne może trwać nawet do kilku lat.

Aparaty stałe specjalne – są wykorzystywane do eliminacji nawyków ssania kciuka lub popychania zębów językiem. Urządzenia te są mocowane za pomocą pierścieni.

Aparaty stałe utrzymujące odstęp – pozwalają na utrzymanie odstępu międzyzębowego po utracie mlecznego zęba.

Do aparatów ruchomych należą:

Aparaty wyrównujące (aligner) – są niewidoczne, wyjmowane podczas jedzenia czy czyszczenia zębów. Są używane do leczenia przemieszczeń zębów w podobny sposób jak aparaty stałe, ale nie posiadają metalowych zamków i drutów.

Aparaty ruchome utrzymujące odstęp – mają podobną funkcję do aparatów stałych utrzymujących odstęp. Wykonuje się je z akrylowej podstawy i plastikowych lub drucianych gałęzi.

Aparaty służące do repozycjonowania szczęki – tzw. wyciągi. Zakladane są na górną lub dolną szczękę i umożliwiają ćwiczenie zamykania żuchwy do korzystnej pozycji.

Separatory warg i policzków – stworzone, w celu utrzymania warg lub policzków z dala od zębów.

Ekspandery (retainery) – służą do poszerzania łuku szczęki górnej. To płytka wykonana z plastku dopasowana do jamy ustnej. Poszerzenie powierzchni podniebienia odbywa się na skutek nacisku aparatu.

Ruchome klamry – są noszone na sklepieniu jamy ustnej i mają za zadanie zabezpieczać zęby przed przesuwaniem się do poprzedniego położenia.

Konsultacje w sprawie aparatów ortodontycznych – ortodonta Nowy Targ, Zakopane – klinika Dental Protect.

Wiek pacjenta podczas leczenia

Najczęściej leczonymi pacjentami są dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Zwykle kierowane są one przez stomatologa lub laryngologa. Często oceny zgryzu dokonuje pediatra gdy dziecko posiada już uzębienie mleczne.

Do ortodonty trafiają również osoby starsze i dorosłe. Leczenie ortodontyczne może wspierać leczenie protetyczne.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Konsultacja ortodontyczna to wizyta podczas której lekarz wstępnie kwalifikuje pacjenta do leczenia na skutek przeprowadzonego wywiadu lekarskiego raz badania zewnątrz i wewnątrzustnego.

Samo leczenie przebiega w dwóch etapach. W pierwszym etapie lekarz kontroluje przebieg leczenia aparatem ortodontycznym. Podczas leczenia aparat podlega wymianie elementów ruchomych.

Druga faza leczenia polega na przebudowie tkanek i ich dostosowaniu do nowej pozycji zębów. W fazie tej stosuje się aparaty ruchome jak i przyklejone do strony językowej.

Skontaktuj się z nami

Ortodonta Nowy Targ, Zakopane – klinika Dental Protect (ul. Szaflarska 89A). Zadzwoń: 793 373 494

Ortodoncja
Badanie cefalometryczne z tomografią
330 zł
Konsultacja
200 zł
Diagnostyka
200 zł
Rejestracja zwarcia
500 zł
Plan leczenia
300 zł
Aparat metalowy - jeden łuk
2200 zł
Aparat estetyczny - jeden łuk
3300 zł
Aparat ruchomy
900 zł
Szyna repozycyjna MAGO
2000 zł
Aparat stały retencyjny
500 zł
Aparat ruchomy retencyjny
300 zł
Demontaż aparatu stałego-jeden łuk
600 zł
Nasz zespół